SHS Athletics

2019 FALL SPORTS REGISTRATIONS NOW OPEN (See link): All athletes will need to have up-to-date physicals within the last (13) months in order to participate in fall sports.
First Practice/Tryout Dates are as follows:
Football (at Stafford HS): Conditioning 8/19 & 1st Practice 8/24
Cross Country: 8/22
B/G Soccer, Field Hockey, Girls Swimming: 8/29
Mor detailed practice information will be provide mid-August.


NOTE: During the construction of the new T&F complex this fall, field hockey will be practicing and playing home games at the P&R complex on the field nearest the high school. All varsity boy's and girl's soccer games will be played at the HS game field, while soccer practices will alternate between the (2) MBA soccer fields, one P&R soccer field, and the HS game field when ready, JV Soccer games will be played at MBA.

CONGRATULATIONS TO NCCC INDOOR TRACK CHAMPION KYLIE RAYMOND, WHO BROKE HER MEET RECORD IN THE 32OO M RACE! KYLIE ALSO FINISHED 2ND IN THE CLASS S 3200 AND 8TH IN THE STATE OPEN!

CONGRATULATIONS TO THE PEQUOT FOOTBALL CHAMPIONS STAFFORD/EAST WINDSOR/SOMERS TEAM FOR BEING SELECTED AS THE HARTFORD COURANT TEAM OF THE YEAR! ALSO, CONGRATULATIONS TO COACH BRIAN MAZZONE FOR BEING SELECTED AS THE CHSCA FOOTBALL COACH OF THE YEAR!

FALL SPORTS POST-SEASON AWARDS:

ALL NCCC:
Girls Soccer: Marianne Dalessio, Samantha Brown
Boys Soccer: Evan LaBrie, Colby Hafford, Caleb Harmon
Field Hockey: Erin Anthony
Girls Cross Country: Kylie Raymond, Treena Pitts, Rachel St. Germain
Football: Luke Phillips

ALL STATE: Marianne Dalessio, Evan LaBrie, Colby Hafford, Erin Anthony, Kylie Raymond (Class S State Champion)​

The boy's basketball team recognized and honored the 25th anniversary of the SHS 1994 Class S boy's state champion basketball team on January 23 during the boy's game vs. Classical Magnet!​


Congratulations to our Somers wrestling team that placed 3rd at NCCC Championships on February 9th at Granby HS!

106 Freshmen Taylor McCormick placed 3rd
120 Freshmen Cooper Barrett - Champion
126 Sophomore Tanner Hammond placed 3rd
145 Senior Christopher Uyar placed 3rd
152 Senior Captain Hayden Barrett placed 3rd
170 Senior Captain Andre Goulet placed 4th
285 Sophomore Dominic Zuccalo Champion

CLASS S STATES: Congratulations to Cooper Barrett (4th in 120 lbs) and Dominic Zuccalo (5th in 285 lbs) in leading their team to a 13th place finish
! ​

The Somers girl's basketball senior class is honored with their parents before their senior night home game vs. Valley Regional on February 9th!​

Coach Tony Palazzesi presents All NCCC plaques to Alex Barresi and Colin Watt at the boy's championship playoff finals at Granby High School.​

Coach Alan Walker presents All NCCC plaques to Marianne Dalessio and Emily Renzoni at the girl's NCCC playoff finals at Canton High School.​


Congratulations to our Somers Unified basketball team which hosted the Stafford and Ellington teams on March 12th.​
​​
Somers boys basketball Colin Watt and Riley Burgmyer celebrate with family on senior night!

Congratulations to all winter sports athletes for earning post-season awards:

NCCC Champions (earning ALL NCCC):
Kylie Raymond (Indoor Track)
Cooper Barrett (Wrestling)
Dominic Zuccalo (Wrestling)

ALL NCCC:
Olivia Suter (Indoor Track)
Bryan Bushey (Indoor Track)
Emily Renzoni (Girls Basketball)
Marianne Dalessio (Girls Basketball)
Colin Watt (Boys Basketball)
Alex Barresi (Boys Basketball)

DV ALL STATE BOYS BASKETBALL: Alex  Barresi

ALL NORTHERN HOCKEY CONFERENCE:
Peyton Emrick
Benjamin Kingsbury​​​

HARTFORD COURANT WINTER SPORTS ALL AREA HONORABLE MENTION ATHLETES: Alex Barresi, Emily Renzoni, Kylie Raymond, Benjamin Kingsbury​

Principal Gary Cotzin and Athletic Manager Alan Walker present the 2019 CAS-CIAC Scholar Athlete Awards to seniors Hayden Barrett​ and Emily Renzoni at the annual banquet at The Aqua Turf on May 5th.

CONGRATULATIONS to our golf team who set a school record on May 15th in their league match vs. Rockville at Twin Hill CC with a team score of 151. Individual scores were as follows: Dominic Manning 36, Mike Manning 37, Vinnie Mazza 39​, Ryan Majowicz 39.

Softball, Girls Lacrosse and Baseball seniors celebrate at their senior day games!​

CONGRATULATIONS TO THE TRACK & FIELD TEAM​ in the JI INVITATIONAL: The boy's team finished 3rd in the small school division while the girl's team finished 1st in the small school division led by Kylie Raymond (1st in 3200); Rachel St. Germain (6th in 3200); Emily Renzoni (1st in discuss); Olivia Suter (2nd in 300 hurdles); Treena Pitts (5th in 800).

CONGRATULATIONS TO THE BOYS LACROSSE TEAM for winning the NCCC Boy's Lacrosse Playoff Championship game over Granby!​

CONGRATULATIONS TO OLIVIA SUTER for winning the Class S 300 Hurdles state championship and qualifying for the state open! Kylie Raymond (3200 m) and Emily Renzoni (discuss) finished 2nd in Class S and also qualified for the State Open!​


CONGRATULATIONS TO THE SOFTBALL TEAM: The Spartans  advance the the CIAC Class S Championship game after their semi-final win over Wamogo!

The boys lacrosse team is presented with their 2019 NCCC regular season banner at spring sports awards.


SOMERS SPARTANS SOFTBALL TEAM: CLASS S STATE CHAMPIONS!!!!!! The Spartans ​defeat Coginchaug in a come-from-behind 3-2 victory to win their first ever softball championship!!

The softball team celebrates their state championship back after their fire truck escort back to the high school!​

The softball team is presented with their team championship plaque on​ the field after the game!

Senior Alyssa Milliken was awarded the Class S MVP Award after several outstanding defensive plays throughout the game and driving in the tying and winning runs in the 7th inning!

The softball team is ready and excited about playing in the championship game as it prepares to take the long ride to West Haven High School.​

Congratulations to Olivia Suter: 300 Hurdles Class S State Champion!!​


HARTFORD COURANT ALL-COURANT TEAMS:
See the July 21st Sunday edition article covering the 2019  sports team for the spring​ Somers Spartans Classsoftball team!!

SOFTBALL: Katryna Dukehart Fab 15 & Honorable Mention Gabby Tullock

GIRL'S T&F: Kylie Raymond & Olivia Suter​

BOY'S LACROSSE: Riley Burgmyer Fab 15 & Honorable Mention Tim Lynch

BOY'S GOLF: Honorable Mention Dominic Manning

2019 ALL COURANT SCHOLAR ATHLETES (varsity athletes with highest overall GPA for 2018-19): ​​​ Victoria Reed & Spencer Whitford

Manager of Athletic Programs

Alan Walker 860-749-2270 x4151


Sports Registration


Health Information

Monica Willemain - SHS Nurse
860-749-2270 x4106
Fax: 860-749-3376

Athletes must have an up to date physical to participate. Physicals are good for 13 months after date of exam. 
2018-2019 Sports Physical Form
- Health Assessment Record


Important Documents


Support


Conference Links